Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 05:27
Przeczytaj!
Reklama

Nadchodzi koniec rozliczania się gotówką na duże kwoty

Jakie zmiany w transakcjach gotówkowych?
  • Źródło: pap
Nadchodzi koniec rozliczania się gotówką na duże kwoty

Polski Ład niesie ze sobą wiele zmian, nie tylko od strony podatkowej, ale i dotyczących ustawy Prawo przedsiębiorców. Dość znaczącej zmianie ulegnie artykuł 19 tejże ustawy, który to reguluje kwestie limitu transakcji gotówkowych. Ostatnia zmiana, która miała miejsce w 2017 r., doprowadziła do zmniejszenia limitu do 15000 zł, zamiast 15000 euro. Jak na limity transakcji gotówkowych wpłynie Polski Ład? Niestety, zmniejszy je jeszcze bardziej, bo niemal o połowę. Nie będą one wynosiły już 15000 zł, a jedynie 8000 zł.

Kiedy czeka nas zmiana?

Już na początku przyszłego roku mają zacząć obowiązywać przepisy Polskiego Ładu. Oznacza to, że już stycznia 2023 r. dojdzie do zmniejszenia limitów transakcji gotówkowych. Istotną zmianą będzie to, że przedsiębiorca, chcąc wykonać lub przyjąć płatność, która będzie bezpośrednio powiązana z prowadzoną przez niego działalnością, będzie musiał to zrobić za pomocą własnego rachunku płatniczego. Taka forma będzie wymagana w sytuacjach, gdy jednorazowa transakcja przekracza kwotę 8000 zł, również po przeliczeniu z innej waluty oraz w przypadku transakcji z innym przedsiębiorcą.
Zmiana limitu nie będzie jednak dotyczył tylko przedsiębiorców, ale także konsumentów, którzy będą przeprowadzać transakcje z osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Jeśli płatność będzie większa niż 20000zł, to wówczas konsument będzie zobligowany do zrealizowania jej poprzez rachunek płatniczy. To bardzo ważne, bo jakakolwiek transakcja powyżej 20000zł będzie wiązała się z obowiązkiem posiadania takiego rachunku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama