Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 06:20
Przeczytaj!
Reklama

Dostałeś SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!

Wciąż pojawiają się nowe lub zmodyfikowane sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się np. pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki lub zmienić termin czy adres dostawy i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Klikając w podany w wiadomości link udostępniasz dane do konta i możesz stracić w ten sposób pieniądze
  • Źródło: KPP NML
Dostałeś SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. W dobie internetowych zakupów coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska - w granicach 1-2 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Innym wariantem oszustwa jest sms z informacją o nagranej wiadomości głosowej na poczcie w naszym telefonie. I tu aby ją odczytać także należy kliknąć w podany link, który może zainfekować telefon i udostępnić nasze hasła przestępcom.

Zachowajmy ostrożność. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Zanim potwierdzimy jakąkolwiek transakcję w telefonie czy aplikacji bankowej, upewnijmy się, że płatność jest bezpieczna. Pamiętaj, że bank zawsze wymaga weryfikacji każdej transakcji poprzez wiadomość sms lub zabezpieczenie kodem.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama