Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 05:22
Przeczytaj!
Reklama

Policja wzięła na celownik piratów drogowych na hulajnogach

Czy jadąc na hulajnodze elektrycznej można dostać mandat? Oczywiście! I takich przypadków jest coraz więcej. Wszystko dlatego, że ich użytkownicy zapominają o tym, że jest coś takiego jak przepisy.
Policja wzięła na celownik piratów drogowych na hulajnogach
Autor: News4Media

O bolesnych skutkach brawurowej jazdy jednośladem przekonał się m.in. mieszkaniec Grudziądza (Kujawsko-Pomorskie), który jechał hulajnogą elektryczną z prędkością 50 km/h. Policjanci pouczyli go o niebezpieczeństwie i wręczyli mandat w wysokości 400 zł. Mniej szczęścia miała 22-latka z Lublina, która musi zapłacić karę w wysokości 2500 zł za jazdę środkiem ulicy pod wpływem alkoholu. Takie przykłady bez trudu znajdziemy we wszystkich miastach.

Bezmyślne korzystanie z hulajnogi może narazić innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Żeby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń i kar, warto przypomnieć sobie, jakie obowiązki nakłada na kierującego hulajnogą elektryczną prawo o ruchu drogowym.

– Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu – przypomina Jakub Sawicki z zespołu prasowego policji.

Czas sobie przypomnieć, że

Wyposażenie

Obowiązkiem każdej osoby, która zamierza poruszać się hulajnogą elektryczną, jest wyposażenie jej w:

- co najmniej jedno światło pozycyjne z przodu (barwa biała lub żółta selektywna),
- co najmniej jedno światło pozycyjne z tyłu (barwa czerwona) oraz co najmniej jedno światło odblaskowe w kształcie innym niż trójkąt,
- co najmniej jedno światło odblaskowe na każdym z boków pojazdu (barwa biała lub żółta),
- co najmniej jeden działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy,
- numer rozpoznawczy lub kod graficzny umożliwiający identyfikację hulajnogi (umieszczony w widocznym miejscu),
- podpórkę zapewniającą stabilne ustawienie pojazdu.

Jak zachować się w ruchu?

Zgodnie z prawem osoby poniżej 18 roku życia mogą poruszać się hulajnogą elektryczną, jeżeli mają kartę rowerową lub prawo jazdy. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.  Przeznaczone do tego są ścieżki rowerowe. W przypadku ich braku, należy korzystać z jezdni, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h (głównie są to strefy zamieszkania). Jeśli żadna z tych opcji nie jest dostępna, wyjątkowo można poruszać się po chodniku – wówczas należy pamiętać, żeby prędkość była zbliżona do ruchu pieszych.

Zakazane jest również przewożenie pasażerów oraz ładunków. Parkowanie powinno odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych lub na chodniku, jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do niej. Zabronione jest również poruszanie się hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama